1970's
1973 | Ronald Postuma, Hope | Football |
1979 | Craig Groendyk, Hope | Football |
John Nibert, Albion | Basketball |
1980's
1980 | Greg Bekius, Hope | Football |
Jamie VanArsdalen, Adrian | Basketball (2nd) | |
1982 | Kurt Brinks, Hope | Football |
Brice Drogosch, Albion | Football | |
David Hostetter, Alma | Baseball (2nd) | |
John Schelske, Kalamazoo | Basketball (4th) | |
1983 | Sharon Boeve, Calvin | Softball (HM) |
Richard Fabian, Albion | Baseball (3rd) | |
Karen Hale, Albion | Softball (1st) | |
1984 | Steve Dembowski, Adrian | Football |
Keith Devries, Hope | Wrestling (2nd) | |
Scott Jecmen, Hope | Football | |
James Kramer, Alma | Basketball (HM) | |
Suzanne Leiby, Albion | Swimming (1st) | |
Wendy Lombardi, Albion | Track & Field (2nd) | |
Catherine Work, Hope | Tennis (2nd) | |
1985 | Irenna Garapetain, Alma | Field Hockey (3rd) |
Anne Hendrickson, Hope | Softball (1st) | |
Catherine Work, Hope | Tennis (1st) | |
1986 | Kim Baxter, Hope | Tennis (HM) |
Tom Bylsma, Hope | Baseball (1st) | |
Timothy Chase, Hope | Football (1st) | |
Julie Dykstra, Calvin | Volleyball (3rd) | |
Michael Grant, Albion | Football (1st) | |
Greg Luczak, Alma | Baseball (2nd) | |
Greg Luczak, Alma | Football (1st) | |
Christopher Mack, Kalamazoo | Football (2nd) | |
Daniel Stid, Hope | Football (2nd) | |
1987 | Kim Baxter, Hope | Tennis (3rd) |
Anne Grieser, Adrian | Softball (1st) | |
DeeAnn Knoll, Hope | Softball (3rd) | |
Kim Niemeyer, Alma | Softball (3rd) | |
1988 | Tauna Jecmen, Hope | Cross Country/Track (3rd) |
DeeAnn Knoll, Hope | Softball (1st) | |
Cynthia Weisenauer, Albion | Softball (3rd) | |
1989 | Laurie Anne Hiemstra, Calvin | Softball (1st) |
Tauna Jecmen, Hope | Cross Country/Track (1st) | |
Mike Nixon, Alma | Baseball (2nd |
1990's
1990 | Scott Bissell, Albion | Football (1st) |
David Doyle, Kalamazoo | Football (2nd) | |
Jodie McLean, Adrian | Softball (1st) | |
Mike Nixon, Alma | Baseball (2nd) | |
Kelly Spalding, Alma | Basketball (1st) | |
1991 | Nathan Eddy, Kalamazoo | Tennis (2nd) |
Sean Mullendore, Kalamazoo | Football (2nd) | |
Lisa Scheid, Adrian | Softball (3rd) | |
1992 | Jeffrey Bannink, Hope | Swimming (3rd) |
Eric Baxmann, Albion | Football (2nd) | |
Nathan Eddy, Kalamazoo | Tennis (1st) | |
Steve Honderd, Calvin | Basketball (1st) | |
Lewis Miller, Kalamazoo | Tennis (1st) | |
Sean Mullendore, Kalamazoo | Football (1st) | |
Johanna Pscodna, Hope | Softball (2nd) | |
Darren Zwick, Olivet | Basketball (2nd) | |
1993 | Jeffrey Bannink, Hope | Swimming (1st) |
Jamie Crooks, Hope | Basketball (1st) | |
Steve Goda, Adrian | Baseball (3rd) | |
Steve Honderd, Calvin | Basketball (2nd) | |
Chris Knoester, Calvin | Basketball (3rd) | |
Lewis Miller, Kalamazoo | Tennis (1st) | |
Liz Ruhl, Adrian | Softball (2nd) | |
Eric Baxmann, Albion | Football (1st) | |
Jeffrey Shooks, Albion | Football (1st) | |
Jeffrey Toner, Adrian | Football (2nd) | |
1994 | Christopher Behling, Albion | Swimming (1st) |
Adam Beach, Adrian | Baseball (1st) | |
Mark Kuiper, Hope | Baseball (2nd) | |
Chris Knoester, Calvin | Basketball (1st) * | |
Jay Overmyer, Adrian | Football (1st) | |
Jeffrey Shooks, Albion | Football (1st) | |
Ray VanArragon, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
1995 | Jennifer Babcock, Adrian | Softball (3rd) |
Matt Bruder, Adrian | Baseball (3rd) | |
Mark Kuiper, Hope | Baseball (1st) | |
David Lefere, Albion | Football (1st) | |
Ray VanArragon, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
Amy Kuipers, Calvin | Cross Country (1st) | |
Christie Cleland, Albion | Soccer (3rd) | |
1996 | Jeremy Cole, Kalamazoo | Basketball (2nd) |
Sara Musser, Kalamazoo | Basketball (2nd) | |
Laurie Byington, Hope | Softball (2nd) | |
Christie Cleland, Albion | Softball (2nd) | |
Holly Breuker, Calvin | Track (1st) | |
Amy Kuipers, Calvin | Track (1st) | |
Mike Jehle, Albion | Baseball (2nd) | |
David Lefere, Albion | Football (1st) | |
Kyle Klein, Albion | Football (2nd) | |
Todd Alcock, Adrian | Football (2nd) | |
Lance Sanders, Kalamazoo | Football (2nd) | |
Brent Baska, Adrian | Football (2nd) | |
Cherokee Hoagland, Adrian | Basketball (1st) | |
1997 | Sam Glass, Calvin | Soccer (2nd) |
Will Watts, Calvin | Soccer (3rd) | |
Kip Adrian, Kalamazoo | Soccer (1st) | |
Betsy Haverkamp, Calvin | Cross Country (1st) | |
Marie Matchett, Hope | Cross Country (3rd) | |
Shauna Koolhaas, Calvin | Softball (1st) | |
Melanie Bolt, Calvin | Softball (1st) | |
Melanie Hariff, Calvin | Softball (3rd) | |
David Lefere, Albion | Baseball (1st) | |
Eve Halderson, Kalamazoo | Tennis (1st) | |
Betsy Haverkamp, Calvin | Track (1st) | |
Audrey Coates, Hope | Tennis (2nd) | |
Andrea Clark, Calvin | Track (3rd) | |
Pat Noud, Kalamazoo | Tennis (3rd) | |
Brandon Graham, Hope | Football (2nd) | |
1998 | Sam Glass, Calvin | Soccer (2nd) |
Marisa Proctor, Alma | Diving (2nd) | |
Ellen Schultz, Hope | Cross Country (2nd) | |
Cara Jansen, Calvin | Soccer (3rd) | |
Shauna Koolhaas, Calvin | Softball (2nd) | |
Melanie Harriff, Calvin | Softball (3rd) | |
Mike Meeuwsen, Hope | Baseball (1st) | |
Andrea Clark, Calvin | Track (2nd) | |
Rick Brands, Alma | Football (1st) | |
Dave DeHommel, Hope | Football (2nd) | |
Nick Gates, Albion | Football (2nd) | |
1999 | Aaron Winkle, Calvin | Basketball (2nd) |
Rebecca Timmer, Hope | Cross Country (1st) | |
Cara Jansen, Calvin | Soccer (2nd) | |
Andrea Clark, Calvin | Cross Country (3rd) | |
Scott Westhouse, Calvin | Cross Country (3rd) | |
Steve Michmerhuizen, Calvin | Track (1st) | |
Phil Sikkenga, Calvin | Track (3rd) | |
Sarah Gritter, Calvin | Track (2nd) | |
Dustin Armstrong, Alma | Football (1st) | |
Nick Gates, Albion | Football (2nd) | |
Jason Mensing, Adrian | Football (2nd |
2000's
2000 | Aaron Winkle, Calvin | Basketball (2nd) |
Markus Boos, Kalamazoo | Swimming (2nd) | |
Sarah Gritter, Calvin | Cross Country (1st) | |
Joel Klooster, Calvin | Cross Country (3rd) | |
Elizabeth VandenBerg, Hope | Swimming (1st) | |
Kim Grotenhuis, Hope | Softball (1st) | |
Kathryn Nordin, Alma | Softball (1st) | |
Phil Sikkenga, Calvin | Track (3rd) | |
Mark DeWeerd, Calvin | Track (3rd) | |
Sarah Gritter, Calvin | Track (1st) | |
Kim Grotenhuis, Hope | Volleyball (1st) | |
2001 | Paul Peterson, Calvin | Cross Country (1st) |
Joel Klooster, Calvin | Cross Country (1st) | |
Sarah Gritter, Calvin | Cross Country (1st) | |
Erinn Boot, Calvin | Cross Country (3rd) | |
Evan Whitbeck, Kalamazoo | Swimming (2nd) | |
Kim Grotenhuis, Hope | Softball (1st) | |
Phil Sikkenga, Calvin | Track (2nd) | |
Mark DeWeerd, Calvin | Track (2nd) | |
Paul Petersen, Calvin | Track (3rd) | |
Brant Haverdink, Kalamazoo | Football (1st) | |
John Bennink, Albion | Football (2nd) | |
Liz Hermiller, Albion | Soccer (3rd) | |
Lydia Raburn, Kalamazoo | Soccer (2nd) | |
David Dwaihy, Kalamazoo | Soccer (1st) | |
Jon Hughes, Kalamazoo | Soccer (1st) | |
2002 | Emily Arend, Albion | Tennis (1st) |
Evan Whitbeck, Kalamazoo | Swimming (1st) | |
Kyle Harding, Kalamazoo | Tennis (2nd) | |
Joel Klooster, Calvin | Cross Country/Track (1st)** | |
Dan Hoekstra, Calvin | Cross Country/Track (2nd) | |
David Ritsema, Calvin | Cross Country/Track (2nd) | |
Jeremy Butler-Pinkham, Adrian | Cross Country (3rd) | |
Erinn Boot, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
Laurie Vance, Albion | Soccer (3rd) | |
Kim Hartman, Kalamazoo | Soccer (1st) | |
Jon Hughes, Kalamazoo | Soccer (2nd) | |
2003 | Megan Russell, Albion | Softball (3rd) |
Scott Miller, Olivet | Golf (3rd) | |
Joel Klooster, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
Joel Veldhouse, Calvin | Soccer (1st) | |
Andrew Kemple, Kalamazoo | Soccer (3rd) | |
2004 | Megan Russell, Albion | Softball (3rd) |
Tim Avery, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
Hendrik Kok, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
Matt Edwards, Calvin | Cross Country/Track (3rd) | |
Laura Hamilton, Calvin | Cross Country/Track (2nd) | |
Jessie Lair, Calvin | Cross Country/Track (3rd) | |
Joel Veldhouse, Calvin | Soccer (1st) | |
Travis Sleight, Olivet | Football (2nd) | |
2005 | Hendrik Kok, Calvin | Cross Country/Track (2nd) |
Nate Meckes, Calvin | Cross Country/Track (2nd) | |
Jeff Engbers, Calvin | Cross Country/Track (3rd) | |
Meaghan Clark, Kalamazoo | Tennis (2nd) | |
Laura Hamilton, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
Missy Smith, Calvin | Cross Country/Track (3rd) | |
Travis Sleight, Olivet | Football (1st) | |
2006 | Lisa Winkle, Calvin | Basketball (2nd) |
Dustin Meisner, Olivet | Swimming (3rd) | |
Becky Weima, Calvin | Swimming (2nd) | |
Harrison Jorritsma, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
Nate Meckes, Calvin | Track (3rd) | |
Missy Smith, Calvin | Track (1st) | |
Christine Hendricks, Calvin | Track (1st) | |
Stephanie Green, Olivet | Track & Field(3rd) | |
2007 | Lisa Winkle, Calvin | Basketball (1st) |
Stephanie Smith, Olivet | Basketball (2nd) | |
Andrew Lansang, Olivet | Soccer (3rd) | |
Marc Miller, Olivet | Football (2nd) | |
Neil Forster, Albion | Tennis (1st) | |
Laura Winkler, Kalamazoo | Volleyball (3rd) | |
Becky Weima, Calvin | Swimming (1st) | |
Harrison Jorritsma, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
Dustin Meisner, Olivet | Swimming (1st) | |
Ryan TerLouw, Hope | Track & Field (1st) | |
Lisa Winkle, Calvin | Track & Field (1st) | |
Sarah Wittingen, Calvin | Track & Field (2nd) | |
Rafael Siebenschein, Calvin | Tennis (3rd) | |
2008 | Kylee Brouwer, Hope | Softball (1st) |
Ricky Tilton, Calvin | Tennis (3rd) | |
Dustin Meisner, Olivet | Swimming (1st) | |
Cara VanWoerkom, Calvin | Swimming (2nd) | |
Sarah Wittingen, Calvin | Track & Field (1st) | |
2009 | Anna Braner, Olivet | Softball (1st) |
Jessica Koster, Calvin | Cross Country/Track (1st) | |
Nora Kuiper, Hope | Track & Field (1st)*** | |
Cara VanWoerkom, Calvin | Swimming (2nd) | |
Lindsay Pipkin, Olivet |
Golf (2nd) |
|
Erik Van Kampen, Calvin |
Cross Country/Track (2nd) |
|
Kyle Vanderhyde, Olivet |
Wrestling (1st) |
|
Sarah Wittingen, Calvin |
Track & Field (1st) |
2010's
2010 | Brandon Luczak, Kalamazoo | Football (1st) |
Nate Kopydlowski, Kalamazoo | Football (1st) | |
Jeremy Howard, Trine | Football (2nd) | |
Rebecca Kamp, Calvin | Volleyball (1st) | |
Greg Snapper, Calvin | Soccer (2nd) | |
Allison Boender, Calvin | Soccer (3rd) | |
Kellen Beckwith, Olivet | Swimming (1st) | |
Melissa Oosterhouse, Calvin | Tennis (1st) | |
Ashley Peterson, Saint Mary's | Softball (2nd) | |
Monica Bressler, Calvin | Swimming (3rd) | |
John Donkersloot, Hope | Track & Field (1st) | |
Jessica Koster, Calvin | Track & Field (1st) | |
Jeffrey Minkus, Hope | Track & Field (3rd) | |
2011 | Tyler Terry, Trine | Football (2nd) |
Elaine Schnabel, Calvin | Soccer (1st) | |
Kellen Beckwith, Olivet**** | Swimming (1st) | |
Craig Fleming, Kalamazoo | Swimming (2nd) | |
Michael Harden, Olivet | Swimming (3rd) | |
Monica Bressler, Calvin | Swimming (3rd) | |
Melissa Oosterhouse, Calvin | Tennis (1st) | |
Alex Dombos, Kalamazoo | Tennis (2nd) | |
Tyler Millward, Albion | Baseball (3rd) | |
John Donkersloot, Hope | Track & Field (1st) | |
2012 | Steve Mauk, Adrian | Football(1st) |
Miles Colago, Calvin | Soccer (2nd) | |
Rebecca Kamp, Calvin***** | Volleyball (1st) | |
Lizzie Kamp, Calvin | Volleyball (2nd) | |
Carissa Verkaik, Calvin | Basketball (3rd) | |
Michael Harden, Olivet | Swimming (1st) | |
Chelsea Wiese, Hope | Swimming (3rd) | |
Kevin Lodewyk, Kalamazoo | Swimming (3rd) | |
Laura Tjepkema, Hope | Softball (3rd) | |
Alex Dombos, Kalamazoo | Tennis (1st) | |
Kelsey Hassevoort, Kalamazoo | Tennis (1st) | |
Dan Kerr, Calvin | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Greg Whittle, Calvin | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Nicole Michmerhuizen, Calvin | Cross Country/Track & Field (3rd) | |
2013 | C.J. Carroll, Albion | Football (2nd) |
Lizzie Kamp, Calvin***** | Volleyball (1st) | |
Carissa Verkaik, Calvin# | Basketball (1st) | |
Mark Ghafari, Kalamazoo | Basketball (3rd) | |
Laura Tjepkema, Hope | Softball (1st) | |
Bree Fuller, Trine | Softball (3rd) | |
Cory Schmidt, Hope | Baseball (2nd) | |
William Guedes, Kalamazoo | Swimming (1st) | |
Dan Kerr, Calvin | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Greg Whittle, Calvin | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Nicole Michmerhuizen, Calvin | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Job Christiansen, Calvin | Cross Country/Track & Field (2nd) | |
2014 | Travis Vegter, Calvin | Soccer (1st) |
Jenna Mayle, Olivet | Soccer (3rd) | |
Maggie Kamp, Calvin | Volleyball (2nd) | |
Chelsea Ciba, Olivet | Basketball (1st) | |
Mark Ghafari, Kalamazoo | Basketball (1st) | |
Megan Kelley, Hope | Basketball (2nd) | |
Carly Searles, Trine | Softball (1st) | |
Bree Fuller, Trine | Softball (2nd) | |
Adrienne Plourde, Olivet | Golf (2nd) | |
Jeff Holm, Olivet | Wrestling (3rd) | |
Nicole Michmerhuizen, Calvin | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Sheri McCormack, Hope | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Jalen Weaver, Olivet | Cross Country/Track & Field (2nd) | |
Jenna Mayle, Olivet | Cross Country/Track & Field (2nd) | |
Hilary Banning, Calvin | Cross Country/Track & Field (2nd) | |
Erik Holstege, Calvin | Cross Country/Track & Field (3rd) | |
Trisha King, Trine | Cross Country/Track & Field (3rd) | |
2015 | Travis Vegter, Calvin | Soccer (2nd) |
Lucy Mailing, Kalamazoo | Soccer (2nd) | |
Kirby Crook, Hope | Football (1st) | |
Aaron Wolf, Trine | Football (1st) | |
Maggie Kamp, Calvin***** | Volleyball (1st) | |
Jenna Grasmeyer, Hope | Volleyball (2nd) | |
Elise Biesboer, Calvin | Volleyball (3rd) | |
Jordan Brink, Calvin | Basketball (2nd) | |
Julie Sobieski, Hope | Softball (1st) | |
Morgan Brandt, Adrian | Softball (3rd) | |
William Guedes, Kalamazoo | Swimming (2nd) | |
Joe Silvestri, Albion | Lacrosse (2nd) | |
Carli Capestany, Hope | Tennis (2nd) | |
Sarah Sheridan, Hope | Swimming (3rd) | |
Kaitlyn Arnold, Alma | Cross Country/Track & Field (3rd) | |
2016 | Jared Holmquist, Trine* | Basketball (1st) |
Boone Marois, Hope | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Ryan Anderson, Olivet | Football (1st) | |
Travis Lankerd, Olivet | Football (1st) | |
Andrew DiFranco, Albion | Football (1st) | |
Leah Lupu, Olivet | Swimming (3rd) | |
Brett Stoughton, Calvin | Swimming (2nd) | |
Michael Mertz, Adrian | Tennis (3rd) | |
Jenna Lodewyk, Calvin | Volleyball (2nd) | |
Isabelle Leon, Olivet | Soccer (3rd) | |
Jordan Daley, Calvin | Basketball (1st) | |
Lauren Strohbehn, Calvin | Cross County/Track & Field (2nd) | |
Andrew Prince, Albion | Soccer (3rd) | |
Maura McAfee, Hope | Basketball (2nd) | |
Ben Gardner, Hope | Basketball (3rd) | |
Allyson Schultz, Olivet | Cross Country/Track & Field (2nd) | |
Kaitlyn Arnold, Alma | Cross Country/Track & Field (1st) | |
2017 | Harrison Blackledge, Hope | Basketball (1st) |
Brett Stoughton, Calvin | Swimming (1st) | |
Sarah Bradley, Calvin | Diving (3rd) | |
Kaitlyn Arnold, Alma | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Lauren Strohbehn, Calvin | Cross Country/Track & Field (1st) | |
Jordan Kramer, Calvin | Cross Country/Track & Field (2nd) | |
Connor Bauserman, Olivet | Cross Country/Track & Field (2nd) | |
Jacob Witte, Calvin | Soccer (1st) | |
David Vanderkloot, Kalamazoo | Football (2nd) | |
Evan Wyse, Trine | Football (2nd) | |
Jenna Lodwewyk, Calvin ***** | Volleyball (1st) | |
Christina Dandar, Kalamazoo | Soccer (1st) | |
Isabelle Leon, Olivet | Soccer (1st) |
* Named GTE Academic All-America of the year in men's basketball.
** Named CoSIDA Academic All-America of the year in men's cross country/track and field
*** Named CoSIDA Academic All-America of the year in women's cross country/track and field
**** Named CoSIDA Academic All-America of the year in men's at-large category
***** Named CoSIDA Academic All-America of the year in volleyball
# Named CoSIDA Academic All-America of the year in women's basketball